

Évika boutique hotel
Bara några meter från stranden vid en vacker innsjö, mellan Göteborg och Landvetter flygplats, ligger våra privata stugor omgivna av skog och natur. Här kan du njuta av lugn, avskildhet och naturnära boende året runt. Stugorna passar lika bra för familjesemestern som för en romantisk weekend eller som ett bekvämt boende för affärsresenärer. Njut av god mat, upptäck områdets många aktiviteter och sevärdheter, eller koppla av i den rofyllda miljön vid sjön och lämna vardagens stress bakom dig.
- Vi använder eldrivna fordon och utrustning, inklusive bil, mopeder, båtmotor, jetboard, gräsklippare samt annan trädgårdsutrustning. Även värmepanna, värmepumpar och bastun är eldrivna.
- Värmepannan utnyttjar sjövärme genom ett 400m rör i Västra Ingsjön.
- Alla stugor och vårt privata hus är anslutna till ett modernt minireningsverk som servas årligen och töms två gånger per år.
- På taken finns 40 m² solpaneler, och vi förbereder installationen av ett batterilager på 25 kWh.
- Allt vatten kommer från vår egen brunn och renas genom ett omfattande filtersystem med UV-ljus. Vattnet analyseras årligen av ett oberoende laboratorium.
- Vi har byggt ett 1,5 m³ stort skåp för att kunna källsortera allt vårt avfall, inklusive organiskt som vi komposterar själva.



