Badhuskaféet Bohus Malmön

Badhuskaféet är ett sommarcafé – jag som driver det är ägare av Agon Impact – en hållbarhetsbyrå. Så för mig är hållbarhet viktigt.

Vi uppmuntrar de som vandrar Bohus-Malmön-leden att gå in till oss och ta en kopp kaffe eller en glass – vandring i sig är en ju utsläppssnål semesteraktivitet. Lokalen är bevarad från 1930-talet, så ingen nyproduktion.

Vårt hållbarhetsarbete:

  • Köper så gott det går in matvaror från lokala handlare och producenter.
  • Vi har nästan inget kött på menyn förutom lokal skinka i vår toast. Veganska maträtter är prioritet och vi serverar Oh Mungoods bitar.
  • För sallader har vi papptallrikar som går att kompostera.
  • All egen mat och inköp görs utifrån principen så lite svinn som möjligt.
  • Inredning; när vi köper nytt är det ofta secondhand, återvunnet eller naturmaterial.
  • Kör elmoped för att hämta varor eller från och till hemmet och kaféet.
  • Uppmuntrar våra gäster att delta, och vi deltar själva, i Strandstädning. Vi har även köpt och satt upp Fiskkartan från Västkuststiftelsen, för att sprida kunskap och väcka engagemang kring plast i havet och där pengarna går oavkortat till arbetet med strandstädning längs västkusten.
Nästa Föregående

Utforska fler aktörer