Kulturbruket på Dal

Mitt i centrala Mellerud ligger Kulturbruket på Dal – en mångfasetterad kulturscen som erbjuder dig som besökare konserter, teater, dans, humor och föreläsningar.

Vårt hållbarhetsarbete utifrån Hållbarhetsklivets principer

PRINCIP 1 – Så lite onödig miljöpåverkan som möjligt

Vi upplyser alla våra besökande artister om att det går att ta tåg till Mellerud samt att våra lokaler ligger på promenadavstånd från tågstationen. På vår hemsida informerar vi även våra besökande gäster om hur de kan åka hit kollektivt.

De ärenden vi gör i Mellerud utförs praktiskt taget alltid till fots eller med cykel och vi prioriterar att handla lokalt och närodlat. Då vi ligger under kommunen är vi ibland ålagda att handla från onlinebutiker som Lyreco. Då sparar vi våra inköp till större beställningar för att slippa många transporter.

2024 bytte vi ut alla lampor i foajén mot den miljövänligare LED-varianten. Denna uppdatering görs även vid nya köp av glödlampor i våra lokaler.

Under 2024 valde vi också att förkorta vårt programblad till viss del som ett aktivt val för att minska pappersförbrukningen.

Det är möjligt att få sin biljett på e-post, i stället för en utskriven biljett på papper. När kunden vill ha sin biljett på papper uppmuntrar vi dem att hämta ut biljetten i entrén innan föreställningen, i stället för att göra en extra resa hit eller att ta emot den per post.

Numera skickar vi ut inbjudan till sponsorkvällar via e-post i stället för på papper via vanlig post som tidigare. Fakturor skickas även de med e-post i stället för brev.

Vi tar hjälp av biblioteken för att skicka affischer till deras filialer och sparar på så sätt fler bilresor och mer utsläpp.

Vi använder FSC-certifierat, PEFC-certifierat, klorfritt och 100% återvinningsbart papper med Svanen- och EU-Ecolabel-märkning för våra utskrifter.

Vi riktar vår marknadsföring till Sverige och vår närmarknad.

Vid införskaffande av nya möbler eller utrustning ser vi alltid över möjligheterna att återanvända befintliga möbler eller utrustning i huset innan vi undersöker möjligheten att köpa secondhand. Det avfall som skapas i vår verksamhet källsorteras.

PRINCIP 2 – Bra för både boende och besökare

Vi lyfter lokala företag genom sponsoravtal där företagens namn/logga visas upp på skyltar i vår foajé, i det bildspel som visas i vår foajé vid våra föreställningar samt i vårt tryckta program.

Vi rekommenderar även boende på, samt har ett samarbete med, Dinners i Mellerud – som även de ligger på promenadavstånd från våra lokaler. Under varje evenemang på vår hemsida ligger en boka boende-knapp som leder till vårt samarbete med Dinners. De gäster som bor över hos dem i samband med ett evenemang hos oss kan, vid uppvisande av biljett, erhålla en rabatt på boendet på 200 kr/natt. På detta sätt gör vi det också lätt för besökaren att förlänga sin vistelse utöver det tillfälliga evenemanget.

På förfrågan informerar vi såväl artister som gäster om möjligheter till att äta ute, uppleva naturen eller andra besöksmål i närheten.

Att arrangera evenemang för lokalbefolkningen är en av grundstommarna i vår verksamhet.

Vi har en lägre hyra på våra lokaler för föreningar och studieförbund.
Med vår verksamhet bidrar vi till det lokala näringslivet genom inköp av varor och tjänster, hotellnätter och restaurangbesök.

Vi tillhandahåller en levande mötesplats för hela Dalsland genom vår verksamhet och att arrangera Kulturupplevelser.


PRINCIP 3 – Fler besökare när och där det inte är fullt

Vi erbjuder framför allt ett utbud under de delar av året (höst, vinter och vår) då resterande besöksnäring inte har högsäsong. På detta sätt fyller vi en viktig roll i Dalslands aktivitetsutbud.

Vi riktar våra marknadsföringsinsatser i samarbete med Melleruds Nyheter där vi dels kan täcka in olika områden, eller ibland fokusera på en specifik mindre målgrupp.

Vi är en del av Visit Dalsland och deltar på exempelvis samverkansträffar för att samköra den marknadsföring med mera som går.

Vi lägger upp alla våra evenemang i evenemangskalendern.

Vi delar ut vårt fysiska program i Mellerud men även i flera olika orter – på många olika sorters verksamheter – i Dalsland med omnejd.

Vi prissätter våra biljetter lågt, jämförelsevis, för att öka tillgängligheten för flera målgrupper.

2022 lanserade vi ett Ungdomskort som gör att alla ungdomar mellan 13-19 år kan gå på alla de evenemang Kulturbruket på Dal arrangerar, till en kostnad av endast 200 kr.

Mellerud Kulturskolas elever har möjlighet att gå på de föreställningar där Kulturbruket på Dal står som arrangör, med fri entré i mån av plats.

PRINCIP 4 – Fler heltidsjobb och mer robusta verksamheter

Vi har ett samarbete med Kanyas Café och Restaurang som anordnar café och fikaförsäljning vid de föreställningar där vi har paus. Inkomsterna går helt och hållet till hennes verksamhet.

Vi samarbetar med Melleruds Nyheter i vår marknadsföring. Dels genom ett sponsoravtal där vi får rabatt på våra annonser samt två kostnadsfria annonser inför jul, dels genom att vi använder dem för att skapa en strategi kring vår digitala marknadsföring.

Varje vecka stämmer vi på kontoret av hur vi mår och ser över om eventuella anpassningar behöver göras efter var och ens aktuella status.

Nästa Föregående

Utforska fler aktörer